História kórejskej kozmetiky a ako to začalo s glass skin
Možno začínam zdanlivo nesúvisiac, ale nedávno sa skončila olympiáda a nedalo sa nevšimnúť si množstvo komentárov pod príspevkami a videami s kórejskými športovcami. Keďže aj športovci vyzerali rovnako pekne a uhladene ako herci z K-dramy, najčastejšia otázka bola: „Čo tí Kórejci so sebou robia, ako žijú, čo jedia, či pijú, že takto vyzerajú?“ Odpoveď na túto otázku nie je len „kórejská kozmetika,“ ale celý rad vecí, ktoré k tomuto výzoru prispievajú. Od jedla cez režim, kozmetiku až po, a nebudeme si klamať, skrášľovacie procedúry. Najmä ich disciplína a konzistentnosť pri používaní kozmetiky im pomáhajú dosiahnuť výsledky, pretože rovnako ako my si radi užívajú a najradšej chodia na kórejské barbecue, takže to v strave úplne nehľadajme. 😀 O nočnom živote v Soule a obľúbenom jedle napíšem neskôr, možno vás to bude tiež zaujímať. 😉
Vráťme sa však ku kozmetike. Odkedy si kórejské ženy vyvinuli záujem o dobré kozmetické výrobky? Pre odpoveď si budeme musieť pocestovať v čase až do obdobia Joseon. Práve vtedy vznikol pohľad na ženskú krásu, ktorý pretrval dodnes. Podľa obdobia Joseon by ženy mali mať čierne vlasy a uhladenú, bielu pleť bez pigmentových škvŕn a fľakov. Takáto pleť bola znakom toho, že fyzicky nepracujete, a teda pochádzate z vyššej spoločenskej vrstvy. Tento historický pohľad ostáva v kórejských ženách dodnes, rovnako ako túžba nebyť opálená.
Podľa histórie je prvým krokom k dosiahnutiu krásnej pleti čistota, t.j. naozaj kvalitne vyčistená pleť. Najbežnejším čistiacim prostriedkom kedysi bola fazuľa v prášku. Na výrobu fazule v prášku sa používali mungové bôby, adzuki bôby alebo sójové bôby. Tie sa pomleli na kameni, zbavili šupiek, znova pomleli a nakoniec preosiali. Verilo sa, že tento prášok pôsobí ako peeling, ktorý odstráni odumreté bunky a dokonca vybieli pleť. Jednou z hlavných nevýhod tohto výrobku bol zápach podobný rybám, ktorý však šikovne zamaskovali vôňou parfumu, čím sa z neho stal luxusný darček. Obyčajné ženy používali ryžové či pšeničné otruby, ktoré boli zabalené do mušelínu alebo hodvábnej látky, a tak si nimi potierali pleť. Dokonca si umývali pleť vodou z ryže, čo sa robí dodnes.
Nazvime to „glass skin life hack“. 😀 „Glass skin“ efekt totiž okrem kozmetiky dosiahnete aj striekaním ryžovej vody na pleť. Avšak nie z prvého ani druhého výluhu, ale z tretieho. Môžete pridať aloe vera či vitamín C. Najlepšie je naliať to do rozprašovača a striekať ráno a večer na tvár.
##PRODUCT-WIDGETS-34149##
Druhým krokom bolo udržiavať pleť hydratovanú. Hydratovanú pleť im pomáhala udržiavať tekvica. 🙂 Nie je to vtip – naozaj. Odrezaná stonka z tekvice vložená do vázy vytvorila šťavu lepkavej konzistencie, ktorá udržiavala pleť hydratovanú a hladkú. Podobné účinky mali aj huby, uhorka či citrón. Pridaním šťavy z mäty priepornej získali voňavý hydratačný krém.
Posledným krokom bola aplikácia krému „myeonyak“, ktorý dokončil žiarivý vzhľad vašej pleti. Z čoho bol tento krém vyrobený? Vajíčka a likér alebo víno vložené spolu do nádoby a ponechané štyri týždne fermentovať. Tento „krém“ pomáhal v zime aj na popraskanú suchú pleť či kožu, ale zároveň podporoval žiarivú a zdravo vyzerajúcu pleť.
Môžeme teda smelo povedať, že už v období Joseon (t.j. od roku 1392) sa kórejské ženy zaoberali svojou pleťou a tým, ako môže vyzerať čo najkrajšie a najzdravšie. Samozrejme, technika, ingrediencie a finálne prevedenie sú dnes na svetelné míle vzdialené od obdobia Joseon, ale ideál ženskej krásy a vnímanie ženskej krásy sa v Kórei od tohto obdobia nezmenili. Koniec koncov, nehovorme len o Kórei – veď efekt porcelánovej pleti so žiarivým leskom je niečo, po čom túžia ženy nielen v Európe, ale dovolím si povedať, že aj po celom svete.
Ak sa budete chcieť Katky na niečo opýtať alebo vám napadne námet na ďalšie blogové príspevky, kľudne jej napíšte na katka@kocos.sk